Dzisiaj opiszę magazyn energii jako uzupełnienie przydomowej instalacji fotowoltaicznej.
Mowa będzie o:
Inteligentny system magazynowania energii od Huawei LUNA -2000.
Składa się z 1-3 modułów bateryjnych tworząc magazyn energii o pojemności od 5kWh do 15kWh, osobny kontroler baterii w inteligentny sposób zarządza energią. Istnieje możliwość podłączenia 2 kompletnych magazynów, uzyskując pojemność 30kWh.
Huawei Backup BOX – pełni rolę awaryjnego zasilania jak i pracy w systemie Off – Grid ( instalacja działa i produkuje energię mimo braku prądu z sieci)
Dane techniczne pojedynczego modułu:
Napięcie nominalne: 360/600V DC
Pojemność nominalna: 5000Wh
Pojemność użytkowa: 5000Wh
Ilość cykli: 6000
Kompatybilność z falownikami: Huawei SUN2000 2-5KTL, Huawei SUN2000 2-6KTL-L1, Huawei SUN2000 3-10KTL –M0, Huawei SUN2000 3-10KTL –M1
W myśl zasady instalacja fotowoltaiczna i magazyn x2 do takiej instalacji zainstalowałem magazyn o pojemności 10KWh (kilo wato godzin). Przypomnę mam instalację 6KWp. Wybrałem magazyn firmy Huawei, ponieważ mam już tej firmy falownik i po 3 latach użytkowania jestem bardzo zadowolony. Chciałem mieć sprzęt jednej firmy by wszystko było kompatybilne.
Najlepiej jest montować magazyn blisko falownika, a falownik przy skrzynce rozdzielczej. Taka sama sytuacja jest z Backup Boxem.
Jak to wszystko działa?
Po prawie roku użytkowania według mnie bardzo dobrze. Przed zakupem magazynu zrobiłem sobie takie 12 miesięczne podsumowanie. Sprawdziłem ile moja instalacja wyprodukowała energii, ile energii zużyłem na własne potrzeby (autokonsumpcja) oraz ile oddałem do zakładu energetycznego.
Wyszło, że tylko około 20% tego co produkowałem sam konsumowałem. Resztę oddawałem do zakładu.
Dziś 80-90% energii wyprodukowanej sam zużywam i praktycznie od marca jestem samowystarczalny. W dzień zużywam energię na własne potrzeby, a nadwyżka idzie do magazynu. Pod wieczór około 18-20 ( w zależności od miesiąca) zaczyna uaktywniać się magazyn i to co brakuje lub w późniejszych godzinach całość energii idzie na dom z magazynu. Z sieci praktycznie zużycie wtedy jest bliskie zera.
W powyższym modelu magazynu można ustawić 3 opcje:
– maksymalne własne zużycie
– maksymalne oddawanie do sieci
– harmonogram dostosowania do własnych potrzeb.
Ja korzystam z maksymalnego własnego zużycia.
Poprzez własny harmonogram np. w zimie można kupować energię w godzinach kiedy jest tańsza i wykorzystywać, kiedy jest droższa.
Magazyn może również pełnić rolę UPS lub zasilania awaryjnego. Do tego potrzebny jest Huawei Backup Box. Gdy nie ma prądu z sieci praktycznie w ciągu 3 sekund włącza nam się zasilanie awaryjne.
Możemy ustawić ile procent magazynu energii ma być na awaryjne zasilanie (wtedy ta energia zawsze będzie w magazynie i magazyn nie będzie jej wykorzystywał na bieżące zużycie). Jest to związane z tym, że np. w okresie wiosenno-letnim zawsze nam się magazyn napełni do pełna, ale już jesień zima niekoniecznie i żebyśmy mieli awaryjne zasilanie musi być w magazynie zapas.
Ile to kosztuje i czy się opłaca?
Magazyn Luna 2000 kosztował 38 000zł. Z Tego było ponad 25 000zł dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0. Wiec realnie za około
10 000zł można było mieć taki magazyn. W tej chwili czekamy na warunki programu 6.0. – mają pojawić się od września 2024r.
Dzięki połączeniu fotowoltaiki z magazynem udało mi się zwiększyć autokonsumpcję z 20% na 80-90% co jest bardzo dobrym wynikiem. Czuję jednak, że przydałby się trochę większy magazyn i 15KWh byłoby idealnie.
Po przeanalizowaniu oraz własnym doświadczeniu widzę i wiem, że idealne połączenie to być niezależnym od zakładu energetycznego.
Proudly powered by WordPress | Theme: Wallstreet by Webriti